10 let zpátky nebo dopředu?

Mluvil jsem v poslední době s několika majiteli malých i velkých firem a shodli se na jedné věci: Současná situace nás vrací o deset let zpátky.

Vzpomněl jsem si na to při sledování obnovené premiéry Sluhy dvou pánů, kterou jsme před pár dny odehráli jako symbolické poděkování všem, kdo v krizi nemysleli jen na sebe. S mírnou nostalgií jsem po deseti letech znovu sledoval skvělého Radovana Krále jako Truffaldina a hlavou mi běželo, co to pro nás bude znamenat – návrat o deset let. Ekonomicky, umělecky, personálně.

Umělecký šéf MDZ Patrik Lančarič měl v této souvislosti zajímavou myšlenku: Něco nás neustále stahuje zpět. Všechen ten vývoj a progres a růst se čas od času zastaví a hodí nás to zpátky, protože evidentně nemáme něco v minulosti vyřešené – ať už rasismus (viz dění v USA), či vztah k přírodě.

Tak jsem si po letech otevřel dnes už historický materiál – VIZE 2013. Napsali jsme ho v roce 2010 s mými náměstky během léta. Byly to hodiny a hodiny diskusí, výsledkem bylo patnáct stran. Nešlo nám o prázdné floskule, ale o soupis konkrétních kroků, které povedou k definovaným cílům:

1. Zvýšit kvalitu inscenací

2. Udržet vyrovnaný rozpočet

3. Získat prestiž

4. Zlepšit komunikaci dovnitř/ven

5. Rozvíjet svěřený majetek i sami sebe

6. Mít přesah

Já tak 10 let zpátky 🙂

První dojem po přečtení celého dokumentu byl jasný: 90% úkolů se podařilo splnit. Ale teď jsem měl jinou motivaci, než se plácat po ramenou. Četl jsem si a hledal ty body, které nás stahují zpátky, protože je nemáme vyřešené. Týká se to nekoncepčního odvolání Doda Gombára mým předchůdcem? Nebo tehdejšího strachu, jak nás konkurenčně položí Kongresové centrum, proti kterému všichni tolik bojovali? Nebo má význam si připomenout, jak jsme tenkrát netáhli za jeden provaz? Nevím. Jen jedno bylo zřejmé: NECHCI SE VRACET ZPĚT.

Ano, v roce 2010 jsem od radnice ze dne na den dostal o tři miliony méně. Ano, diváci se vzhledem k celospolečenským úsporám báli chodit do divadla. Ano, i nyní nás čekají změny v rámci krizového managementu. Ale ať už je ta podobnost s tehdejší dobou jakákoli, jsem přesvědčen, že se musíme dívat hlavně dopředu.

Sókratés řekl: „Tajemstvím změny je soustředit veškerou svou energii NE na boj se starým, ale na budování nového.“

Jen si to představte. Píše se rok 2030 a…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: